Jedną z kluczowych decyzji dla właścicieli basenów z pompą piaskową, jest wybór materiału, który zapewni odpowiednią filtrację oraz utrzymanie czystości wody. Zdecydowanym plusem jest fakt, że obecnie na rynku jest możliwość wyboru i dopasowania rozwiązania do swoich potrzeb. Dla najbardziej wymagających idealnym rozwiązaniem będzie szkło kwarcowe lub popularne szkło sodowe, zapewniając wysoką jakość filtracji wody.

Spis treści:

  • Co to jest szkło kwarcowe i jak się je wytwarza?
  • Szkło kwarcowe właściwości, które są kluczowe
  • Szkło kwarcowe lub sodowe - zastosowanie w basenach

Co to jest szkło kwarcowe i jak się je wytwarza?

Odpowiedź na pytanie, co to jest szkło kwarcowe, można najprościej ująć, że jest to produkt, który zawiera SiO2, czyli ditlenek krzemu. Inaczej nazywane szkłem krzemionkowym, które charakteryzuje się nieprzeciętnymi właściwościami w porównaniu z innymi rodzajami szkieł. Można je uzyskać kilkoma metodami, do jednej z nich należy poddanie wysokiej obróbce cieplnej kryształów kwarcu o wysokiej czystości, a jego jakość i wartości zależą od późniejszego procesu chłodzenia. Drugim sposobem uzyskania tego materiału jest stopienie w piecu drobnoziarnistego piasku kwarcowego również charakteryzującego się wysoką czystością. Natomiast trzecia metoda odnosi się do procesów chemicznych, takich jak termoliza lub hydroliza.

Szkło kwarcowe właściwości, które są kluczowe

Szkło kwarcowe właściwości, które posiada, zawdzięcza między innymi odpowiedniej obróbce termicznej Fireclean. Ten proces zapewnia, że uzyskany produkt jest pozbawiony wszystkich zanieczyszczeń biologicznych, co przekłada się na zdrowie użytkownika. Podobnie jak fakt, że takie szkło jest również antyalergiczne, bezwonne i chemicznie obojętne. Produkt jest przyjazny środowisku, ze względu na ekologiczne wykorzystanie szklanych odpadów oraz zoptymalizowanego procesu produkcji. Posiada również wysoką przejrzystość, wytrzymałość termiczną i odporność na szybką zmianę temperatur oraz słabo przewodzi ciepło.

Szkło kwarcowe lub sodowe - zastosowanie w basenach

Szkło kwarcowe lub sodowe w basenie to najskuteczniejszy środek filtrujący, który sprawdzi się idealnie do pompy piaskowej z kilku względów. Przede wszystkim zwiększy wydajność, ponieważ wystarczy aż o 30% mniej produktu w porównaniu z popularnym piaskiem kwarcowym, aby uzyskać zbliżony lub lepszy efekt filtracyjny. To również oszczędność wody, czasu i pieniędzy, gdyż wymaga on przepłukiwania dwa razy rzadziej niż tradycyjny piasek, co pozwala również na wydłużenie okresu używania pompy. Zastosowanie szkła sodowego lub kwarcowego w basenie zmniejszy także użycie środków chemicznych oraz dezynfekujących, a dodatkowo nie wejdzie z nimi w żadną reakcję. Pozwoli to cieszyć się na dłużej nienagannym stanem wody oraz mieć zagwarantowane bezpieczeństwo.