Jest takie powiedzenie: I pływanie i piłka nożna to sport. Tylko w pływaniu jest więcej kopnięć. Jeśli masz własny basen, może też uważasz, że w powyższych słowach jest ziarenko prawdy. Wiesz także, że nierzadko utrzymanie wody w czystości to wyzwanie większe niż strzał do bramki. Dlatego we wpisie wyjaśniamy, jak dbać o wodę w basenie, by chłodzący relaks w wakacyjne popołudnia trwał jak najdłużej!

Spis treści:

  • Jak dbać o wodę w basenie ogrodowym? Ważne jest pH!
  • Jak zadbać o wodę w basenie ogrodowym? Podstawy
  • Jak dbać o wodę w basenie – filtrowanie

Jak dbać o wodę w basenie ogrodowym? Ważne jest pH!

Jedną z najważniejszych kwestii jest utrzymanie prawidłowego pH wody, które w basenie powinno wynosić 7-7,4. Odczyn obojętny lub lekko zasadowy stanowi optymalne rozwiązanie, ale niestety upały i deszcze często negatywnie wpływają na jego poziom. Dlatego warto wyposażyć się w paski testowe, które zanurzone w wodzie, wykazują wartość pH. Jeśli wynik wskazuje na odchyły od normy, sięgnij po specjalne środki pH+ oraz pH- dostępne na rynku – skutecznie przywrócą właściwe parametry.

Jak zadbać o wodę w basenie ogrodowym? Podstawy

Już wiesz, że zachowanie właściwego pH w wodzie odgrywa istotną rolę, jednak równie ważne jest odpowiednie czyszczenie basenu. Regularnie wymieniaj wodę, co tydzień warto zastąpić około 3-5% wody basenowej świeżą. Natomiast całkowita wymiana jest zalecana raz lub dwa razy w roku.

Jak jeszcze skutecznie usuniesz zabrudzenia osadzające się w wodzie? Zaopatrz się w teleskopowy kij zakończony siatką z drobnymi oczkami lub skimmer, dzięki którym wyłowisz liście i owady unoszące się na powierzchni. Obecnie producenci oferują też nowoczesne odkurzacze basenowe czyszczące dno i ściany.

Jak dbać o wodę w basenie – filtrowanie

Regularna wymiana wody i podręczne narzędzia nie wystarczą. Jak zadbać o wodę w basenie ogrodowym, by była bezpieczna dla pasjonatów relaksu na świeżym powietrzu? Pamiętaj o chlorowaniu i filtracji wody. Obecnie nie musisz decydować się na przestarzałe metody filtracji, na rynku zobaczysz innowacyjne produkty, takie jak ekologiczne szkło filtracyjne.

W czym tkwi fenomen szkła filtracyjnego? Nadaje się do stosowania w każdej pompie piaskowej. Złoże szklane gwarantuje lepsze efekty filtrowania przy zastosowaniu o 30% mniej produktu w stosunku do tradycyjnego piasku. Poza tym przepłukiwanie szkłem filtracyjnym można wykonywać dwa razy rzadziej. Ten antyalergiczny, bezwonny i bezpieczny produkt zatrzymuje nawet do 97% zanieczyszczeń. Efekty? Złoża filtracyjne sprawiają, że zmniejszasz koszty związane z eksploatacją urządzenia do filtrowania, rzadziej wykonujesz filtrację, więc oszczędzasz też czas, a dodatkowo wybierasz ekologiczną metodę czyszczenia wody, czyli bezpieczniejszą dla środowiska.